ÖZGÜN, ALIŞILMIŞIN DIŞI, FARKLI VE AYRICALIKLI

   

Kültür Turları Öncüsü ve Profesyonel Rehber Faruk PEKİN

1947 yılında İzmir'in Menemen kazasında doğdu. İzmir Atatürk Lisesi'nden sonra, 1969'da Robert Kolej Yüksek Okulu Kimya Mühendisliği bölümünü bitirdi. 1968 Mayısında Robert Kolej Yüksek Okulu (bugünkü Boğaziçi Üniversitesi) Öğrenci Birliği Başkanlığına seçildi. Robert Kolej'de yayınlanan İzlerimiz adlı edebiyat dergisinin 1966, 1967 ve 1968 yılları "Araştırma Ödülü"nü kazandı. 1967, 1968, 1969 yıllarında yapılan "RK Kültür Haftası" (tiyatro, klasik müzik, folklor... kültürel etkinlikler) organizasyonlarında yönetici olarak görev yaptı.

Uzun yıllar gazeteci ve sendikacı olarak çalıştı. Profesyonel Rehber. Turizm Bakanlığı rehberlik kurslarında, Marmara Üniversitesi Turizm Bölümü'nde ve BÜ'de turizm üzerine dersler verdi. Uzun bir süre başkanlığını yaptığı Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Seminerleri'nde "Dinler Tarihi", "Hinduizm", "Budizm"... dersleri verdi.

Yaklaşık 25 yıldır Türkiye'de kültür turizminin öncülüğünü yapan FEST TRAVEL'ı yönetiyor. 20 yılı aşkın süredir binlerce İstanbulluyu İstanbul ile tanıştıran "Adım Adım İstanbul"® gezileri ile "Köşe Bucak Türkiye" ve "Köşe Bucak Dünya" gezileri düzenliyor. Şu anda Türkiye'den Kültür ve Turizm Bakanlığı ile FEST TRAVEL'ın da aralarında bulunduğu 40 ülkeden 140 kuruluşun üye olduğu Uluslararası Sosyal Turizm Örgütü BITS'in Yönetim Kurulu üyesi, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TURSAB'ın Kültür Turizmi Komitesi Başkanı, TURSAB Başkanlık Danışmanı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Girişim Grubu ve Danışma Kurulu üyesi ve Kültür Bilinci Geliştirme Vakfı Onursal Başkanı.

Değişik yayınlarda ve konularda çok sayıda makalesi var. Artı - Değer Nedir? (1975), Demokrasi, Sendika Özgürlüğü ve Sosyal Haklar (1985), Kapadokya: Kayalardaki Şiirsellik (1996), (Cappadocia: Poetry in the Rocks ayrıca yayınlandı), Efsanevi Başkent İstanbul (2004), 100 Kale (2008), 100 Köprü (2008) yayınlanan kitapları.

Dünyanın yaklaşık 40 ülkesini yerel rehberlere ihtiyaç duymadan gezdiriyor. Türkiye'de Kapadokya ve İstanbul uzmanı. Prag, Budapeşte, Endülüs, İrlanda, İskoçya, İskandinavya, İzlanda, Rusya, Kahire, Nil Vadisi, Fas, Libya, Etiyopya, Mali, Zimbabwe, İsrail, Ürdün, İran, Kuzey ve Güney Hindistan, Racastan, Nepal, Endonezya, Tayland, Myanmar, Tibet, Butan, Moğolistan, Vietnam, Kamboçya, Laos, Çin, Meksika, Guatemala, Peru, Bolivya, Nikaragua, Küba, Paskalya Adası, Galapagos... rehberlik yaptığı bölgeler.