ÖZGÜN, ALIŞILMIŞIN DIŞI, FARKLI VE AYRICALIKLI

   

Profesyonel Rehber Mustafa KESİM

1958 yılında İstanbul'da doğdum. İlk öğrenim yıllarından beri eski olan herşeyi öğrenme ve çevremi keşfetme içgüdüsü beni hiç terk etmedi. Böylece cebimde nüfus kağıdım, yanına iliştirilmiş ev adresim, ve kaybolursam kullanacağım "ne olur ne olmaz parası" ile önce yakın çevremi tanımaya çalışarak ilk gezilerimi kendim için düzenledim. Aynı yıllarda tanıştığım Anadolu efsaneleri, Anadolu tanrıları ve ülkemizin antik kentlerine ilişkin bulabildiklerim çok ilgimi çekmeye başladı.

Orta ve lise öğrenimimi Galatasaray Lisesi'nde sürdürdüm. Bu dönemde turizm faaliyetlerime başladım. 1975 yılında amatör turist rehberliği kurslarına katıldım ve ilk rehberlik lisansımı aldım. 1976-1983 yılları arasında gençlik turizmi çerçevesinde kültür ve gençlik gezilerine rehberlik yaptım ve üyesi olduğum gençlik turizmi kuruluşu adına birçok uluslararası gençlik turizmi konferansında ülkemi temsil ettim. Yine bu yıllarda edindiğim gezi planlama ve bütçeleme formasyonları sayesinde hizmet verdiğim kuruluşlarda yöneticilik ve danışmanlık yaptım. Danışmanlık faaaliyetlerimi ülkemizin bazı seçkin kuruluşlarında halen sürdürmekteyim.

1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Fakültesi'ni bitirdim. Bitirme ödevimi Avrupa ve Türkiye turizm ilişkilerinin geleceği üzerine hazırladım. Değerlendirme kurulu tarafından tam not ile ödüllendirilen bu çalışmam aynı zamanda İ.T.Ü. tarihinde turizm konusunda hazırlanmış ilk çalışmadır.

Yine 1983 yılında Turizm Bakanlığı'nın düzenlediği profesyonel turizm rehberliği eğitimi kursunu üstün başarı derecesi ile tamamladım. Bu tarihten başlayarak diğer etkinliklerime kıyasla rehberlik çalışmalarıma daha fazla ağırlık verdim. 1983 yılından bu yana, bilhassa ülkemizi ziyaret eden yabancı konuklarımıza, Anadolu Uygarlıkları ve etkileşimleri, varoluşundan günümüze Anadolu'nun dünya uygarlıkları üzerindeki belirleyici etkileri, Hıristiyanlık ve yayılışında Anadolu'nun önemi ve dinsel resimyazının (ikonografi) felsefi algılanması ve bilinçaltına etkileri gibi anafikirler çerçevesinde mini konferanslar içeren sayısız uzun kültürel turlar düzenlemekte ve yönetmekteyim.

Uzun zamandan beri FEST Camiası'nın samimi bir dostuyum. 2005 yılından itibaren, şimdiye kadar sadece yabancı konuklarımıza sunmaya fırsat bulduğum bilgi ve düşüncelerimi, sizlerle birlikte gerçekleştirdiğim gezilerde de dile getirmekten mutlluluk duyuyorum.

Siz FEST dostlarıyla yeniden karşılaşmak üzere...