ÖZGÜN, ALIŞILMIŞIN DIŞI, FARKLI VE AYRICALIKLI

   

Profesyonel Rehber Nedime Dicle

1965 Söke doğumluyum. İzmir Amerikan Lisesi ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni bitirdim. Amerikan Hava Kuvvetleri'nde (Tuslog) Toplum İlişkileri Departmanı'nda çalıştığım yıllar boyunca, Amerika'lılara Türkiye içinde çeşitli turlar düzenleyip onlara liderlik etmeye başladıktan sonra, bunu meslek edinmeyi planlayarak Turizm Bakanlığı'nın kursuna gittim ve 1996 yılında İngilizce'den kokartımı aldım. O tarihten itibaren hem yurt içi hem yurt dışı turlarında rehberlik yapmaktayım. Zamanla fransızcayı da bildiğim dillere ekledim. Mesleğimin yanı sıra, yıllar boyu kış aylarında 3 ay kendime vakit ayırarak, sırt çantasıylla uzak ülkeleri gezmeyi hobi edindim.

Hayatımda en keyif aldığım etkinlikler, yeni kültürler tanımak ve spor yapmak oldu. Ve kendi gezilerim sırasında, tarihin yanı sıra, insanların yaşam biçimleri, folklörleri, yeme içme kültürleri, dil yapıları, inançları, eğlenme biçimleri, üretimleri gibi alt başlıklarla özellikle ilgilenmekten keyif aldım.

Bugüne dek pek çok ülkeyi dolaştım: Avrupa'nın çoğu ülkesi, Kuzey Afrika, Doğu Amerika, Asya, Güney Doğu Asya Ülkeleri bunlardan bazılarıdır.

Yıllardır Avustralya ve Yeni Zelandalıları kendi ülkemizde gezdirdiğim için hem bu halklara olan aşinalığım, hem de 3 ayımı bu iki ülkede sırt çantası ile köşe bucak gezerek dolaştığım için, bu iki destinasyon hayatımda özel ilgi alanı oluşturmuştur. Dünyanın bir başka ucundaki kıtada yaratılan 'yeni yaşam', bir yandan doğanın cazibesi, öte yandan ise oraların yerli halkları olan aborijin ve mauri'lerin kültürel zenginlikleri ile süslenince, bize iz bırakacak bir gezi sunmaktadır.