ÖZGÜN, ALIŞILMIŞIN DIŞI, FARKLI VE AYRICALIKLI

   

Profesyonel Rehber Şafak Şallı

Almanya'nın kuzeyindeki Braunschweig kentinde 1967 yılında dünyaya geldim. Aynı şehirde ilkokulu bitirdim. İstanbul'a yerleştikten sonra kültürlerarası karşılaşmaların farkına varırken Üniversitede Alman Dili ve Eğitimi lisansı, Sermaye Piyasası ve Borsa Yüksek lisansı ve Ankara'da TC Ziraat Bankası Bankacılık Okulu'nu bitirivermişim.

Seyahat etmeye olan merakımdan dolayı 1989 yılından itibaren iki kültür arasındaki iletişim avantajını kullanarak öncelikle güzel yurdumuzu yabancılara gezdirmeyi bir borç bilip Prof. Turist Rehberi olarak çalışmaya başladım. Rehberliğin yanında 2001 - 2004 yıllarında Almanca konuşan ülkelerden gelen yabancılara yönelik Relocation Danışmanlığı yaptım. Sanat tarihi, arkeoloji ve antik uygarlıklar ile fotoğraf çekmek özel ilgi alanlarım. Gezerken gördüklerimi ve öğrendiklerimi, yeni araştırmaları ve arkeolojik kazı haberlerini yıllardır Rehberler Platformunda ve Weblogumda meslektaşlarımla ve gezginlerle paylaşıyorum.

Seyahat etmenin nasıl bir sanat olduğunu, gezdikçe ve bilgimizi paylaştıkça daha iyi anlarız. Öğrenmenin ve gezmenin sınırı olmadığı bu evrende belki de daha önce ziyaret ettiğimiz fakat yeniden keşfedebileceğimiz birçok yer var. Bu nedenle gezginin ruhu tekrar tekrar gittiği yerlerde bile ilk kez gitmiş gibi sürekli keşfedecek yeni bir şeyler bulur. "Paylaşmak güzeldir" sloganıyla FEST bünyesinde ben de artık sizinle birlikteyim.