ÖZGÜN, ALIŞILMIŞIN DIŞI, FARKLI VE AYRICALIKLI

   

 Profesyonel Rehber Yıldırım BÜKTEL

1962 yılında Ardanuç'ta doğdum. Babamın mesleği dolayısıyla çocukluğum Anadolu'nun çeşitli yerlerinde geçti. Gezme, görme merakım belki o zamandan oluşmuş olsa gerek.

İstanbul'da Galatasaray Lisesi'ni, Ankara'da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdim. Üniversitede iken öğrencilik yıllarında yapmaya başladığım rehberlik mesleğini 1985 yılından itibaren profesyonel olarak yapmaya devam ediyorum. Başlangıçta Türkiye'nin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerini yabancı turistlere tanıtmaktan ibaret olan meslek yaşantım 1997 yılından itibaren FEST ile çalışmaya başlamamla beraber yeni bir boyut kazandı.

7 yıldır yabancı gruplarla Türkiye'nin çeşitli bölgelerini gezmenin yanı sıra Türk grupları ile Toskana, Sicilya, Sardinya, Korsika, Loire Şatoları, Ürdün, Suriye, Lübnan, Umman Sultanlığı, Yemen, Türkistan, Özbekistan, Kazakistan gezileri ile ülkemizde de çocukluğumun bir bölümünü geçirdiğim Güneydoğu ve Doğu Anadolu kültür gezilerini gerçekleştiriyorum.

Gezmenin, tanımanın, anlamanın insanın dünyasını geliştirdiğine, ön yargılarından uzak dünya vatandaşı olmasına katkıda bulunduğunu düşünüyorum. Kültür gezilerinin bir estetiği olması gerektiğine ve bu estetiği yaratmanın da deneyim ve irade ile mümkün olduğuna inanıyorum.

Koşullar elverdikçe gezmeyi, gezdirmeyi, sonsuz bir zenginlik olarak nitelediğim evrensel kültür değerlerini tanımayı ve tanıtmayı arzu ediyorum.